Właściciel lokalu użytkowego/mieszkalnego może instalować jednostki zewnętrzne klimatyzacji wyłącznie po uzyskaniu wcześniejszej pisemnej zgody Zarządu Wspólnoty. Aby otrzymać zgodę na montaż należy spełnić następujące warunki:

Złożyć stosowny wniosek zawierający:

  1. Specyfikację techniczną montowanych urządzeń.
  2. Miejsce ustawienia urządzenia, sposób jego montażu oraz sposób odprowadzania skroplin (należy dołączyć zdjęcie balkonu z zaznaczeniem postawionej jednostki, miejsca przewiertu oraz sposobu prowadzenia instalacji).

Po zapoznaniu się z przedstawioną dokumentacją Zarząd podejmuje decyzję odnośnie wyrażenia zgody na montaż klimatyzacji.


Ogólne zasady montażu i eksploatacji urządzeń

  1. Prace związane z montażem instalacji zostaną wykonane na wyłączny koszt i ryzyko wnioskującego.
  2. Urządzenia nie mogą przekraczać norm hałasu przewidzianych przepisami prawa. Dla terenów zabudowy wielorodzinnej dopuszczalny poziom hałasu w porze dnia wynosi 55 dB, a w porze nocnej 45 dB (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku)
  3. Jednostka klimatyzacyjna może zostać postawiona jedynie na posadzce balkonu (brak zgody na wszelkie podwieszenia, brak zgody na wiercenie w posadzkę balkonu).
  4. Skropliny z instalacji klimatyzacji należy odprowadzić do instalacji kanalizacji lokalu. Obowiązuje zakaz odprowadzania skroplin na zewnątrz lokalu. (brak zgody na odprowadzanie wody w rurkach na elewacji).
  5. Przewiert powinien być wykonany minimum 40cm powyżej posadzki, jednak nie wyżej niż wysokość jednostki zewnętrznej. Przy wykonywaniu przewiertów przez ściany zewnętrzne należy zastosować tuleje ochronne i uszczelniacze,
  6. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za wykonane prace.
  7. Właściciel lokalu zobowiązany jest zdemontować jednostkę klimatyzacji, ilekroć zajdzie taka potrzeba tj. na uzasadnione żądanie administracji/Zarządu.
  8. Po zakończeniu instalacji urządzeń klimatyzacji właściciel zobowiązany jest wykonać pomiary instalacji elektrycznej lokalu pod względem bezpieczeństwa jej eksploatacji ze względu na zwiększone jej obciążenie podczas pracy klimatyzacji.
  9. Właściciel lokalu przejmuje pełną odpowiedzialność majątkową i cywilną z tytułu mogących powstać w trakcie użytkowania klimatyzacji uszkodzeń mienia, w tym uszkodzeń lub zabrudzeń elewacji budynku, okien i balustrad.
  10. Jednostka klimatyzacji będzie regularnie konserwowana na koszt właściciela zgodnie z wytycznymi producenta urządzenia.
  11. Na każde wezwanie administracji, związane z koniecznością wykonania prac remontowych, właściciel lokalu zobowiąże się do demontażu klimatyzacji na własny koszt, a w przypadku nie wykonania tego obowiązku wyraża zgodę na obciążenie kosztami demontażu przez inne osoby prawne lub fizyczne na zalecenie Wspólnoty Mieszkaniowej bez możliwości wnioskowania o odszkodowanie za uszkodzenie instalacji klimatyzacji.